Co warto wiedzieć planując ślub
2020-04-19

 

Koszt ślubu zawsze jest wyższy niż zakładany
Trzeba to brać pod uwagę. Pojawiają się nieoczekiwane wydatki, wymarzona suknia ślubna okazuje się droższa, niż planowałaś. Przede wszystkim więc zróbcie dokładny research, sprawdźcie ceny różnych usług w waszej okolicy - dzięki temu ustalicie w miarę realistyczny budżet, który łatwiej będzie aktualizować w trakcie planowania. Do końcowej sumy warto dodać około dziesięciu procent zapasu, niech to będzie wasza poduszka bezpieczeństwa. I pamiętajcie - nie podejmujcie żadnych decyzji pod wpływem emocji, bo wtedy trudniej utrzymać budżet w ryzach.

Planowanie najlepiej zacząć od określenia wizji uroczystości
I nie chodzi tu o wybór koloru przewodniego, ale przede wszystkim o decyzje, jaki klimat chcecie stworzyć dla siebie i swoich gości w tym ważnym dniu . Czy ma być kameralnie, swojsko, minimalistycznie, a może w stylu glamour - wszystko zależy od was. Postarajcie się dostosować liczbę gości do pożądanego nastroju przyjęcia. Stwórzcie listę ślubnych priorytetów (np. dla ciebie będzie to wzruszający pokaz slajdów dla rodziców i dziadków, dla narzeczonego - przemowy oraz toasty wygłaszane przez świadków i wybranych gości) i wokół nich planujcie całe wesele. Sprecyzowanie oczekiwań ułatwi podejmowanie decyzji na kolejnych etapach. Im lepiej wiecie, czego chcecie, tym mniejsza presja i większa radość planowania!

Dodatkowe opłaty w domach weselnych
Wybierając miejsce na wesele, wypytajcie dokładnie o wszelkie dodatkowe koszty, które często nie są uwzględnione w cenie menu, takie jak: korkowe (opłata za serwowanie alkoholu) czy talerzykowe (opłata za serwowanie tortu).Upewnijcie się także: czy parking wokół domu weselnego jest wliczony w cenę , jaką karę musielibyście zapłacić rezygnując lub zmieniając termin przyjęcia oraz czy trzeba dopłacać za każdą dodatkową godzinę, o którą przedłuża się wesele. Bierzcie to wszystko pod uwagę od samego początku, aby świadomie dostosować wybór obiektu do budżetu.

Układając listę gości zwróćcie uwagę, by zaproszonych nie było zbyt dużo
Starannie przemyślcie listę gości, także pod kątem wybranego przez was miejsca uroczystości. Nigdy nie zakładajcie, że można zaprosić więcej osób, bo część z nich i tak odmówi. To wprowadza tylko niepotrzebny stres. Jeżeli na późniejszym etapie się okaże, że możecie jeszcze kogoś zaprosić, zróbcie to na tyle wcześnie (najlepiej dwa miesiące wcześniej), aby taka osoba nie czuła, że jest informowana na ostatnią chwilę.

Zaproszenia to piękna i ważna zapowiedź nadchodzącej uroczystości
Zadbajcie należycie o ten pierwszy kontakt z gośćmi, zaproszenia to przecież wizytówka waszego ślubu. Zwróćcie uwagę na estetykę i postarajcie się, aby była spójna z dekoracjami, które planujecie na ceremonii ślubnej i weselu. Weźcie też pod uwagę stronę logiczną, czyli zawarte w zaproszeniu informacje. Postarajcie się ograniczyć do minimum liczbę rzeczy, które będziecie musieli przekazać gościom  telefonicznie. Dodajcie do zaproszeń informacje o dacie i sposobie potwierdzenia obecności (RSVP), dojeździe z miejsca ceremonii na wesele (np. w formie mapki), możliwościach noclegu i formie, w jakiej chcielibyście otrzymać prezenty. Oszczędzicie sobie dzięki temu dużo czasu i nieporozumień w ostatnich tygodniach przed ślubem, a wasi goście będą spokojniejsi, że na pewno spełnią wasze oczekiwania i prośby.

Fotografa i zespół trzeba rezerwować z największym wyprzedzeniem
To dwie usługi, którymi, oprócz wyboru miejsca na wesele, trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Najlepsi w branży mają terminy zarezerwowane na rok do przodu. Odpowiedni wybór zajmie wam trochę czasu, więc zacznijcie szukać od razu po sprecyzowaniu terminu ceremonii.

Dbajcie o gości, ale nie dajcie się zwariować
Ślub jest sklasyfikowany jako siódme z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. To naturalne, że chcecie, aby wszystko wypadło jak najlepiej, żeby goście wynieśli z waszej uroczystości jak najmilsze wspomnienia. Pamiętajcie jednak: nie macie obowiązku opłacania wszystkim noclegu, kupowania sukienki świadkowej ani szukania miejsc dla pięciorga dzieci twojej kuzynki. To wasz ślub i to ty z narzeczonym macie być zadowoleni – nie róbcie niczego wbrew sobie i nie starajcie się sprostać oczekiwaniom wszystkich.

Dlaczego najlepszych podwykonawców polecają... inni podwykonawcy
Angażując usługodawców, którzy się znają i pracowali już razem, będziecie mieli większą pewność, że ich praca przebiegnie sprawnie i pomyślnie. Podpisując umowę z DJ-em czy fotografem, podpytajcie o znajomych florystów, filmowców czy konsultantów ślubnych.

Degustacja potraw z menu to jeden z najważniejszych elementów planowania.
Mimo że zazwyczaj jest dodatkowo płatna, to warto się upewnić, że jedzenie w wybranym lokalu jest po prostu smaczne. Degustacje najlepiej umawiać na rok albo dwa miesiące przed planowaną datą ślubu. Tak aby spróbować potraw z sezonowymi warzywami i dodatkami, takimi, z jakimi będą serwowane dania na waszym weselu.

Twoja suknia ślubna będzie wymagała „obsługi” w trakcie wesela
I to nie zależnie od jej fasonu. Podpięcie trenu, poprawienie stanika, naprawienie zaciągniętego tiulu czy przyszycie odpadających koralików - takie sytuacje mogą się zdarzyć i musisz być na nie przygotowana. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie świadkowej lub jednej z druhen do salonu, w którym suknia jest szyta. Jeśli poprosicie z pewnością  otrzymacie wskazówki dotyczące tego konkretnego modelu oraz dowiecie się, jak w sytuacjach awaryjnych obchodzić się z suknią tak, aby jej nie zniszczyć.

Nie opłaca się oszczędzać na kwiatach
Muszą one przetrwać cały dzień i całą noc (często w wysokich temperaturach), dlatego warto zainwestować w ich jakość i profesjonalne wykonanie. Doświadczony florysta dobierze odpowiednie gatunki kwiatów, a także zadba o to, żeby florystyczne dekoracje prezentowały się nienagannie przez całe przyjęcie.

Żaden ślub nie idzie w stu procentach według planu, a i tak może być idealny!
Wszystko zależy od waszego podejścia i nastawienia. Emocje grają zawsze bardzo dużą rolę, ale mogą wszystkim zawładnąć. Nie pozwól, aby drobiazgi wyprowadziły cię z równowagi i zepsuły humor  - przecież za kilka miesięcy będziecie z mężem pamiętać przede wszystkim to, jak podczas wesela czuliście się wy i wasi goście, a nie w jakiej kolejności zespół zagrał piosenki, czy kuchnia wydała dania. Drobne niepowodzenia niespodzianki traktuj z uśmiechem i przymrużeniem oka, a nikt z gości nawet ich nie zauważy!

W ostatnich miesiącach przed ślubem zaktualizujcie przygotowany na początku kalendarz płatności
Uwzględnijcie w nim, komu musicie zapłacić w dniu ślubu, a komu po. Aby ograniczyć stres i nie liczyć nerwowo pieniędzy z kopert, przygotujcie dokładną  rozpiskę zawierającą wszystkie potrzebne kwoty oraz wyznaczcie osobę, która będzie dokonywać płatności gotówką w trakcie wesela. Pamiętajcie, aby ta osoba zbierała od podwykonawców pisemne potwierdzenia otrzymania płatności.

 

 

Opracowano na podstawie artykułu „Co warto wiedzieć planując ślub”, Claudia, wydanie specjalne „Ślub”, numer 1/2020

Idealna kreacja dla Panny Młodej

Czytaj więcej

Bukiet ślubny

Czytaj więcej

Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz

Kierownik restauracji

E-mail:
kontakt@magnolia-kruszyn.pl
Tel:
+48 665 357 990