Święta wielkanocne
2019-04-03

Święta Wielkanocne  dają nadzieję, zwiastują odnowę. Czekamy na te święta. Szykujemy się na przyjęcie gości.

Mięso

Wyjątkowo delikatny smak i lekkość nada mu konfitowanie. Można w ten sposób zarówno przygotować królika, jak i boczek, a przede wszystkim drób (kaczkę, gęsinę). To znany od dawna sposób konserwowania żywności. Mięso umieszczone w głębokim tłuszczu gotuje się w piekarniku nastawionym na 100 stopni przez mniej więcej 3 godziny. Tak przygotowane mięso można potem przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni, wystarczy je tylko podgrzać.

Dodatki

Puree warto zrobić z ziemniaków niskoskrobiowych, będzie miało gładka konsystencję. Po ugotowaniu odcedzamy, odparowujemy do końca i ubijamy na gorąco. W wersji wegańskiej zamiast mleka i masła dodajemy dobrej jakości oliwę.

Sałatka jarzynowa będzie najlepsza z warzyw ugotowanych al dente. Nie przesadzajmy tylko z ilością marchewki, nie powinno jej być więcej od innych jarzyn, bo jest zbyt słodka i jej smak niepotrzebnie zdominuje całość. Jeśli lubimy wersję z ogórkami, możemy wykorzystać zarówno kiszone, jak i z octu.

Do sosu tatarskiego zaś zamiast kiszonych można równie dobrze użyć surowych, sos będzie łagodniejszy w smaku i przyjemnie chrupiący.

Zakwas na żurek

Można kupić gotowy, ale łatwo go zrobić samemu. Wystarczy wymieszać mąkę (na przykład żytnią, orkiszową lub jeśli ktoś lubi, gryczaną) z wodą w proporcji 1:4 i odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni.

Ciasta

Do paschy użyjmy twarogu dobrze odcedzonego z wody, dzięki temu masa będzie bardziej zwarta i łatwiej wyjmiemy ja z formy.

Ciasto na babę rumową możemy przygotować dzień wcześniej i przechowywać w lodówce. Po włożeniu go do foremek odstawiamy ponownie do wyrośnięcia. Przed pieczeniem widoczna w foremce część ciasta można posmarować roztrzepanym jajkiem.

Idealna kreacja dla Panny Młodej

Czytaj więcej

Co warto wiedzieć planując ślub

Czytaj więcej

Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz

Kierownik restauracji

E-mail:
kontakt@magnolia-kruszyn.pl
Tel:
+48 665 357 990